امروزه در بسیاری از کشورها در اکثر پروژه های صنعتی که نیاز به استفاده از گریتینگ های گوناگون است بعلت ویژگی های شاخص مواد کامپوزیتی از گریتینگ های کامپوزیتی FRP / GRP استفاده می نمایند.

کاربردها :
سکوهای نفتی و گازی (دریایی و خشکی)،
سازه های ساحلی،
شناورها،
تجهیزات حفری،
پایانه های نفتی،
تجهیزات انبار،
تصفیه خانه های فاضلاب ،
صنایع شیمیایی،
نیروگاه ها و...

از جمله ویژگی های مهم این قطعات عبارتند از:

مقاومت  در برابر خوردگی
امروزه در بیشتر صنایع مشکل خوردگی عامل بسیار مهمی در اتلاف هزینه ها و از کار افتادگی دستگاه  ها شده است . گریتینگهای فایبر گلاس که با رزینهای پلی استر و ونیل استر مقاوم سازی شده اند، می توانند در برابر عامل خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان دهند . رنج مقاومت  آنها از PH  های اسیدی تا بازی را شامل می شود .

سطح ضد لغزش دائمی
می توان سطح این گریتینگها را توسط دانه های سیلیکا به صورت دائمی ضد لغزش ساخت . این دانه ها باعث می شود  که در دراز مدت سطح گریتینگ ٰدر مقابل عوامل رطوبتی  یخ   گریس و یا حتی در مقابل روغن و سایر مواد خاص خود را حفظ نماید. این سطوح ضد لغزش طبق استاندارد DIN  51  و کلاس  R13-V10 طبقه بندی شده است .

عایق بودن و  مقاومت در برابر آتش
عدم وجود خاصیت  مغناطیسی  و هدایت الکتریکی این گریتینگهاباعث می شود که بیشترین میزان عایق بودن در مقابل حرارت راداشته باشد مقاومت بالا در مقابل آتش و کمترین میزان انتشار دود از خواص اصلی این گریتینگها می باشد . ( طبق طبقه بندی در کلاس M1/F1, M1/F0, M2/F1 ) ( طبق استاندارد ASTM –E- 84  )

سبکی :
یکی دیگر از خواص اصلی این گریتینگها سبکی فوق العاده آنهاد رمقایسه با فولاد و آلومینیوم می باشد از 12 کیلوگرم در هر متر مربع تا 28 کیلوگرم در هر متر مربع متغییر می باشد .

نصب و نگهداری : فوق العاده آسان
این گریتینگها بر طبق استاندارد در سایزهای مختلف طبق در خواست مشتری قابل تولید وتهیه می باشد . سبکی نصب آسان و امکان برش سریع گریتینگها در محل پروژه مزیتی است که بطور چشمگیر باعث کم هزینه شدن نصب آن شده است . عدم وجود قسمتهای فلزی در این گریتینگها سبب می شود که عمل برش بدون ا زبین رفتن لبه ها انجام شود .( بدون نیاز به هیچگونه محافظتی ) د رنتیجه این خواص خارق العاده سبب می شود که هزینه تعمیر و نگهداری به صفر تقلیل یابد .

 

grp-composite-gratings-426681[1]